Minimálně 5 znaků

Test: Poznejte svou skrytou tvář

Silvestrovský speciál – Szondiho test

Obrázok ku článku Test: Poznejte svou skrytou tvář

Test inspirovaný hlubinnou psychologií Léopolda Szondiho. Vyberte jednu z 8 tváří a zjistěte, kdo ve vás dřímá!

Trocha teorie

Unikátní projektivní test vytvořil v 30. letech 20 minulého století maďarský psychiatr Léopold Szondi. Podobně jako jeho známější kolegové z řad hlubinných psychologů, Sigmund Freud a Carl Gustav Jung, věřil, že naše chování je ovládáno skrytými tendencemi v pozadí naší duše.

Věřil, že v každém z nás dřímá nějaký skrytý rys osobnosti, kterému se bráníme a potlačujeme jej. To se projevuje dvěma způsoby:

  • Popřením – chováme se právě opačně (kdo potlačuje agresi, se naopak extrémně vyhýbá konfliktu)
  • Sublimací – potlačenou sílu vybíjíme nějakým společensky přijatelným způsobem (potlačenou agresi kupříkladu hraním squashe).

Szondi věřil, že „skrytý démon” je v nás zakódován tak, že jej poznáme u jiných pouhým pohledem do tváře a vyvolá v nás silný odpor. To jest, že se nejvíce bojíme lidí, kteří odpovídají právě naší potlačené vlastnosti.

Szondiho test spočíval v tom, že svým pacientům předkládal fotky lidí s různým psychologickými fenomény – např. hysterií, sadismem či mánií, a zjišťoval, které fotky v nich vzbuzují největší antipatie.

Výsledky testu

Naše verze testu je zjednodušená na 8 fotek. Podívejte se na těchto 8 „sympaťáků” výše a představte si, kdo by vás nejvíce děsil v zaseknutém nočním výtahu či opuštěných podzemních garážích, koho byste si opravdu nepřáli potkat.

Písmeno svého „favorita” (tedy vaši „skrytou tvář”), případně dvou, si zapamatujte. O koho jde, zjistíte na tomto psychologickém webu (v textu pod obrázky).

Happy end

Pokud se po testu bojíte podívat do zrcadla, nezoufejte! Utěšit se můžete třemi fakty.

  • Za posledních 80 let se změnil jak pohled na psychopatologii, tak na zmíněný test. Dnes se již k diagnostice téměř vůbec nepoužívá, hodí se spíše pro zábavný domácí experiment.
  • Szondi používal rozsáhlejší test s více sadami tváří.
  • Nejde o vás, ale potlačené vlastnosti. Vyšel-li vám sadista, neznamená to, že jste sadisté. Jen vám možná občas dá velkou práci být ke svému okolí tak mírumilovní! :-D

Veselého Silvestra!