Minimálně 5 znaků

Bill Gates radí studentům

11 pravidel, která vám ve škole nikdy neprozradí

Obrázok ku článku Bill Gates radí studentům

Ačkoli jako „pirát ze Silicon Valley” se prezentoval spíše Gatesův sok, Steve Jobs z Applu, jak je zřejmé z fotografie, i „slušnák Bill” byl někdy rebelem! Pár (asi tak 20) let po svém zatčení, jako nejbohatší člověk na planetě, pronesl na jedné americké střední škole „11 pravidel, která vám ve škole neprozradí”. Jsou spíše konzervativní, nebo revoluční? A čím si mladý Bill zasloužil tak slušivou fotografii?

„Casual” multimiliardář

Bill Gates, dlouholetý nejbohatší člověk planety a zakladatel Microsoftu, se stal symbolem počítačové revoluce a toho, jak může „obyčejný člověk” dosáhnout celosvětového úspěchu. Krom digitální revoluce se stal v korporátní sféře průkopníkem rovněž ve sféře oblékání. Zaměstnanci Microsoftu sice nenosili zpravidla tak originální modely, jako na fotografii výše, ale požívali v té době nevídané výsady místo obleku nosit do práce dnešní „business casual”, tedy kalhoty a košili (typicky „Billovsky” modrou), což postupně napodobily i další společnosti.

11 Pravidel

11 pravidel se věnuje srovnání studentské iluze kariéry a reálného pracovního života. Jejich autorem je Charles J. Sykes a Gatese zaujala natolik, že je přednesl na zmíněné střední škole:

1. Život není fér, smíř se s tím.

2. Svět nezajímá tvoje sebevědomí. Svět očekává, že něčeho dosáhneš, a pak na sebe můžeš být hrdý.

3. Nebudeš vydělávat 100 000 měsíčně hned po škole. Nedostaneš služební auto, dokud si ho nezasloužíš.

4. Pokud ti tví učitelé připadají nároční, počkej na šéfa.

5. Pracovat v rychlém občerstvení by se ti zdálo pod úroveň. Ale tvoji prarodiče by to nazývali vynikající příležitostí.

6. Rodiče nemůžou za tvoje neúspěchy, tak si nestěžuj a raději se z nich pouč.

7. Než ses narodil, tví rodiče nebyli tak nudní, jak se ti teď zdají. Stali se takovými, když za tebe platili účty, prali ti prádlo a poslouchali, jak jsi úžasný. Až budeš na jejich místě, lépe je pochopíš.

8. Ve škole si můžeš špatné známky opravit a dostaneš další šance, když je potřebuješ. V reálném životě to tak nefunguje.

9. Život se nedělí na semestry. Léto není volné a prázdniny začínají až po pracovní době. Važ si času, který máš!

10. Skutečnost není jako v televizi. V reálném životě lidé musejí občas odejít z kavárny a jít pracovat.

11. Buďte hodní na šprty. Třeba pro jednoho budete za pár let pracovat.

Bill na dráze zločinu

A jak to bylo s oním zatčením? Překvapivě Bill Gates nebyl stíhán ani za hacking, ani zločiny proti módě. Jel autem s Paulem Allenem (spolužákem a budoucím spolumiliardářem) příliš rychle a bez řidičského oprávnění.