Minimálně 5 znaků

Titul sem, titul tam - jak důležitá je praxe?

Obrázok ku článku Titul sem, titul tam - jak důležitá je praxe?

Každý z nás se někdy setkal s výroky: "Pokud se chceš mít fajn v životě, musíš mít vejšku!". Nebo "Bez vejšky jsi dnes nic!", a to ať už ve společnosti, ve které se nacházíme nebo od příslušníků rodiny. Pokud ale chceme sehnat dobrou brigádu nebo práci, všechny inzerce obsahují tučným písmem výrok: "PRAXE NUTNÁ". Tak kde je pravda? Jak moc je důležitá teorie a praxe?


Teorie, kam se podíváš

"Náš vlastní dojem z českého školství není zrovna nadšený. Například podle dat průzkumu Generation what? až 52 % mileniálů spíše nesouhlasí s tím, že je český vzdělávací systém dobrou přípravou na trh práce. I podle naší ankety z konce roku 2015 má 69 % z vás za to, že praxe je důležitější než vzdělání.

Navíc, pokud bychom české školství měli hodnotit z hlediska mezinárodního srovnání, ani zde nejsme nijak zvlášť blízko špičce. V mezinárodních žebříčcích univerzit bývá tradičně nejlépe hodnocena Univerzita Karlova, která se ale minulý rok v hodnocení společnosti Quacquarelli Symonds (QS) umístila až na 314. místě (což značí za posledních pět let propadnutí o 81 míst). Abychom jim nekřivdili, je to pořád velmi dobré umístění, univerzit je po světě podle odhadu QS asi 26 tisíc, umístit se v první pětistovce tak vůbec není špatné (ve stejné skupině je např. i pražské ČVUT). Co ale to pohoršení? Vedení škol to svádí na stagnující rozpočet, ale to by opravdu tolik stálo, aby si místní uspávač hadů, co stejnou přednášku přednáší naprosto identicky už třicet let, udělal rešerši toho, jak se za tu dobu svět změnil? Možná by ho to docela překvapilo." (Zdroj: www.studenta.cz)

Njdříve dokončit školu a až pak práce. Tento zažitý vzorec bohužel dnes už neplatí, protože většina studentů se věnuje při škole praxi, která je velmi důležitá a studenti jsou si toho velmi vědomi.
 

Bez praxe ani ránu!

Praxe je prostě nepostradatelná pro každého studenta. Trávit hodiny v knihovně a v učebnicích nezaručí studentovi krásný život a rozhodně to není nutné pro to, aby svou práci pak vykonával s lehkostí. Hlavně vás praxe dovede ke zjištění, zda vás daná práce vůbec baví a zda jste pro ni ideální a ona pro vás. To vám ušetří v budoucnu mnoho času při výběru povolání.
 

Praxe versus titul

Stálá pře a diskuse. Ideální je nejlépe kombinace praxe s teorií, ale ruku na srdce: koho by jste raději přijmuli do své společnost? Zkušeného a šikovného člověka nebo člověka bez praxe s tituly před i za jménem?