Minimálně 5 znaků

„Marek je zajímavý týpek” – 3+1 perly mezi posudky

Na kterou fakultu se vydat, chcete-li podobný?

Obrázok ku článku „Marek je zajímavý týpek” – 3+1 perly mezi posudky

V závěru VŠ studia čeká většinu z nás psaní závěrečné práce („bakalářky/diplomky”), na kterou vedoucí práce a oponent z řad vyučujících zpracovávají posudek. Že výuka na uměleckých oborech probíhá specificky, asi nikoho nepřekvapí. I texty diplomek bývají speciální, neboť studenti hlavně zpracovávají umělecké dílo. Některé posudky vedoucích z FAVU VUT v Brně jsou však… ještě specifičtější, než bychom čekali!

3. Posudek Martina Zeta k práci „Meč” Dany B.

„Jak jinak začít text o Daně než slovem meč. Ihned se ale rozpíjí na slovo mečet. Ne sloveso, ale jedna z forem, jakými se označuje mešita. A ta má u sebe vždy nějaký ten trn minaretu. Tedy ne trn ani cigaretu, ale meč, proto se tak přeci jmenuje. Jeden, nebo čtyři. Ze čtyř mečů potom mečí muezin do čtyř světových stran. I když těch je přeci víc, je přeci ještě nahoru a dolů. To meč ale pokryje. Dole koření jílec a do nebe ční čepel. (…) Návrh hodnocení: Navrhuji A ať už to znamená, co chce.” (zdroj)

2. Posudek Petra Kvíčaly k práci „Čtení” Petry B.

„Petra se zabývá sama sebou a maluje obrazy. Petra ráda čte a vybírá si knihy,
které se zabývají introspekcí a melancholií. Někdy si málo uvědomuje, že kromě toho, že je introvert, ráda se výrazně barevně obléká a často maluje v ateliéru ty nejrozměrnější obrazy. (…) Petra je malířka.” (zdroj)

1. Posudek Martina Zeta k práci „Noc ve mlýně” Anity S.

„Louč, písek, sen, moře, tiki bar, tik ťak tiká bír, rubykon, rudý klon, kontyky, vzdálené dotyky musí být lepší, slazené musí být sladší, písek na kaši, my sme valaši, braši rusíni, habáni na báni

heliem nafouklý stan, exploze šál, rákosí král tam za vodou v ostroví, ostružiní žní 

moc a moc stejně noc

slova komponenty, pohrdání i okouzlení, cotton pop touhy” (zdroj)

Kazí to vlastně jen posudky oponentů, které ukazují, že i o uměleckých diplomkách lze psát „klasicky”. Uvedené texty vedoucích se smyslu posudků na práce většinou vymykají a jsou spíše osobní. Na druhou stranu, kdo by nechtěl, aby jeho posudek místo formalit o správných citacích začínal třeba „Marek je zajímavý týpek”?

K tématu:

http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/posudek-na-fakulte-vytvarnych-umeni-tik-tak-hodnotil-vyucujici-20140906.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/284576-tik-tak-tika-bir-tak-hodnoti-diplomovou-praci-studentky-pedagog-z-favu-vut/